Odklízení sněhu ze střech

Velké množství těžkého sněhu na střeše může znamenat nebezpečí zejména lavinových sesuvů ze střechy na chodník (ohrožení kolemjdoucích občanů), nebo dokonce zborcení a propadnutí střechy, což znamená poměrně velkou újmu na majetku, které se dá snadno předejít včasným provedením úklidu sněhu, odstranění sněhu a rampouchů ze střech.

 

V případě aktuální kalamity vyjíždíme po celé ČR.

 

Odstraňování sněhu ze střech

 

Hrozí Vám i Vašim sousedům sesuv sněhu nebo ledu popřípadě se bojíte o tíhu sněhu a zborcení střechy? Neváhejte a kontaktujte nás!

Služby

  • Shazování, odklízení sněhu ze střech 
  • Odsekávání ledů a rampouchů
  • Čištění žlabů od ledu
  • Shazování sněhu z plochých a šikmých střech

Kdo za co zodpovídá při úklidu sněhu

Za pád na chodníku odpovídá obec. Za zranění od rampouchu nebo pádu sněhu ze střechy majitel domu.

 

I naši předkové dobře věděli, proč v horských oblastech stavějí střechy s velkým sklonem. Dnes se už často tyto tradice nedodržují, proto sníh ze střech nesklouzává a může konstrukci střechy přetížit. A týká se to i kůlen, stodol, přístavků nebo verand.

Kolik váží sníh

Podle norem se například v 1. sněhové oblasti dimenzuje střecha na 70 kg/m2. Tomuto zatížení odpovídá vrstva čerstvého sněhu vysoká maximálně 70 cm. Pokud ale do sněhu naprší, stejnému zatížení odpovídá vrstva sněhu pouhých 17,5 cm.  


Podle statiků by v období intenzivního sněžení měli zpozornět všichni, kdo zjistí, že aktuální váha sněhové pokrývky přesahuje 50 kg na metr čtvereční. Zjistíte to několika způsoby: jednoduše například tak, že si na střeše nebo terase vyznačíte čtverec o rozměru metr na metr, sníh seškrábnete, naložíte do pytle a zvážíte.

 

Váha se bude lišit podle vlhkosti sněhu. Například v Kroměříži hasiči před lety dělali pokus a podobným způsobem zvážili 22 centimetrovou vrstvu sněhu: váha ukázala 75 kilogramů.

Nejnebezpečnější je nechávat na střechách velké vrstvy suchého čerstvého sněhu.

Dříve nebo později do něho naprší a v některých případech ztěžkne tak, že konstrukci skutečně může narušit. Sníh ale těžkne i stářím. Zatímco u čerstvého prašanu je objemová hmotnost zhruba 100 kilo na kubík, za několik dní je to zhruba dvojnásobek!

 

Problém je v tom, že ne každý objekt skutečně odpovídá normám. Pokud se stavělo se stavebním povolením, měla by konstrukce při dodržení předepsaných výšek sněhové pokrývky vydržet. Jenže víte, jak to chodí, na chalupách a chatách se různě dostavuje, provizorně svépomocí opravuje, pak snadno může dojít k neštěstí.

 

Ostatní služby
fotka1
Zavlažovací systémy
V současné době se plně automatické zavlažovací systémy stávají velice oblíbenou součástí zahrad.
fotka
Realizace zahrad
Zahrada by měla zapadat do okolní krajiny a korespondovat s jejím charakterem.
fotka
Údržba zahrad
Údržba zavlažovacího systému spočívá v jarním spuštění a podzimním zazimování systému.
Rychlý kontakt
fotka
Petr Král
Kučerova 807
Praha 9, 198 00
tel: 774 999 005